Jaké zvolit lanko při cíleném lovu štik? Wolframové, případně jiné obdobné splétané lanko (z kovu) nebo fluorocarbonové, o kterém panuje řada mýtů a rybáři někdy neví, k čemu je vhodné a k čemu naopak nikoliv.
Wolframové lanko
Wolframové lanko je vhodné k lovu dravých ryb, které dokáží běžný vlasec či pletenou šňůru narušit či "přeříznout" svými zuby. Zejména je to štika.
Je obvykle spleteno z mnoha jemných vláken, aby byla dosažena rozumná vláčnost a dostatečná odolnost. Pevnost a sílu lanka určuje počet vláken.
Wolfram má vysokou pevnost a tudíž je i nosnost velmi slabého lanka slušná. Slabý průměr zajišťuje malou viditelnost a také umožňuje vodit i malé či lehké nástrahy, aniž by výrazně negativně lanko ovlivnilo jejich chod. Např. menší smáčci, malé woblery s malou lopatkou, malé plandavky, rotačky apod. Slabé lanko o nosnosti např. 3 kg, které je hůře viditelné, je tedy použitelné i pro lov opatrných ryb v čisté vodě - tloušťů, pstruhů, okounů a pokud pokud zabere štika, je velká šance ji zdolat. Pokud jde o cílený lov štiky, je potřeba použít lanko o nosnosti nejméně 10 - 15 kg (více vláken = menší šance na poškození).
Wolframové lanko má dvě základní negativní vlastnosti: Jednotlivá vlákna jsou velmi tenká a relativně brzy dojde k jejich poškození a lanko se začne třepit a nosnost lanka klesá. K třepení dochází většinou po kontaktu se zuby dravců, nebo například po kontaktu s ostrým kamenitým dnem.
Lanko z wolframu má také vysokou tvarovou paměť. Stačí ho protáhnout mezi nehty a již se začne tvořit spirála. Při ulovení ryby, při vázce apod. se děje to samé. Lanko je pak lépe vidět a lehčí a menší nástrahy se hůře vodí..
Není tedy výjimkou, že je lanko po první štice na výměnu. Cena dnes není nijak závratná a rozhodně se to vyplatí!
Klady: Solidní cena, výběr z mnoha průměrů a délek, je jemné a použitelné i na menší "nezubaté dravce"
Zápory: Nižší životnost - má vyšší tvarovou paměť a ostré předměty mohou jemná vlákna poškodit a lanko se třepí
Fluorocarbonové lanko
Fluorocarbonové lanko se u nás primárně používá lovu štik, případně sumců. Ve slabších průměrech se pak fluorocarbon používá k návazcům na candáty, okouny, pstruhy apod. tam, kde nehrozí úlovek štiky. Fluorocarbon je materiál podobný vlasci, ovšem s mírně jiným složením, které snižuje jeho viditelnost ve vodě. To je dosaženo tím, že má podobný lom světla jako voda. Díky tomu je vodě hůře viditelný. Úplně neviditelné lanko z fluorocarbonu být nemůže, protože i čistý fluorocarbon v okamžiku, kdy na sobě bude mít drobné nečistoty, začne světlo "lámat" jinak a začne být trochu vidět. A to se dříve či později stane. Zejména když na jeho povrchu dojde k malým povrchovým "odřeninám". I tak je ale jeho viditelnost výrazně nižší, než u jakýchkoliv konkurenčních "kovových" lanek.
Fluorocarbonové "lanko" nemá odolnost vůči štičím zubům neomezenou. Aby na něj bylo určité spolehnutí, musí být dostatečně silné. Z praxe vím, že i kvalitní fluorocarbon o síle 0,4 mm štika překousne jako nic. Absolutní minimum je podle mne 0,60 mm (tady vidím jistotu tak 60%), za cca 80-90 % bezpečnost považuji sílu cca 0,80 mm. Pak je lanko schopné vytáhnout i několik desítek štik a vydrží. Mě se podařilo na jedno takové vytáhnout přes 60 štik. Může ale přijít okamžik, že ho první štika překousne. 100% jistota tu není ani při tomto průměru. To ale není u ničeho... Výhodou fluorocarbonu je i fakt, že je současně jako jedno z mála použitelné pro lov větších sumců při šanci záběru štiky - riziko předření kartáči je od průměru cca 0,8 mm malé.
Nevýhodou a negativní vlastností tohoto typu lanka/návazce je jeho průměr. Ten v podstatě umožňuje používat jen větší nástrahy s výraznějším chodem, které silný návazec neovlivní. To je potřeba vyzkoušet, ale s jistotou nebude použitelné na malé plandy, woblírky, malé smáčky apod. Osobně ho bez problému používám na nymfy nad 13 cm, smáčky nad 10 cm apod.
Tuhost fluorocarbonu se vzdáleně blíží k vlastnostem jerkových drátů a to je naopak i jistá výhoda při jerkovém vedení, kdy leckdy nástraha lanko "předjede". Bude se při takovémto lovu méně motat a konec konců se bude méně motat méně i při nahazování.
Klady: Snížená viditelnost, vysoká životnost, vydrží někdy i desítky štik, malá tvarová paměť, vhodné i pro jerkové nástrahy, použitelné i na sumce
Zápory: Silný materiál nevhodný pro malé nástrahy, pokud je od štičích zubů poškozené, začíná být ve vodě více vidět
Co tedy zvolit? Zjednodušeně řečeno pro cílený lov štik s většími a velkými nástrahami fluorocarbon, titanové lanko nebo silnější wolframové. Pro lov s menšími nástrahami a lov ostatních dravců tam, kde hrozí úlovek štiky doporučuji wolframové lanko, případně jiný odolný "kovový" návazcový materiál. Důležité však je, aby byl vláčný a malé nástrahy negativně neovlivňoval.